top of page
art. - Metafizyka własnego ciała

METAFIZYKA LUDZKIEGO CIAŁA WG OLEGA RUSNAKA

Fragmenty wykładu Olega Rusnaka, psychologa, channelera, terapeuty i uzdrowiciela pracującego metodą Terapii Reinkarnacyjnej.

Ciało człowieka z punktu widzenia metafizycznego jest odzwierciedleniem otaczającego nas Wszechświata, Układu Słonecznego, istniejących na naszej planecie żywiołów oraz przenikających się wzajemnie dwóch dominujących energii: męskiej i żeńskiej. Wszystkie te ziemskie i kosmiczne elementy najlepiej dostrzeżemy analizując budowę ludzkiego kręgosłupa, który ewoluując przez setki tysięcy lat zapisał w sobie cały rozwój człowieka jako gatunku. Cztery najniższe kręgi ogonowe (guziczne) odpowiadają czterem ziemskim żywiołom, w oparciu, o które pojawiło się i zaczęło formować ciało fizyczne. Pięć kręgów krzyżowych i pięć lędźwiowych to odpowiednio pierwiastki energii męskiej i kobiecej (yang i yin) objawiające się w postaci pięciu żywiołów znanych z chińskiej astrologii jako ogień, ziemia, metal, woda i drewno. Elementy yang i yin sprawiają, że w ciało fizyczne zaczyna przenikać subtelna energia duchowa. Dwanaście kręgów piersiowych odpowiada dwunastu znakom zodiaku.

c636b986-2886-4ea4-bb70-6950f618f147-ist

Dusza, która trafiła do ciała przechodzi przez kolejne znaki (w kolejnych wcieleniach) starając się wytworzyć określoną harmonię w każdym z dwunastu znaków zodiaku.

Siedmiu kręgom szyjnym ludzkiego kręgosłupa odpowiada siedem planet wewnętrznych Układu Słonecznego.

Astrolodzy znający dominanty energetyczne poszczególnych planet mogą łatwo dopasować je do siedmiu głównych zadań człowieka. Ludzka dusza, w kolejnych wcieleniach swojego rozwoju, poruszając się po spirali przechodzi przez wszystkie siedem planet, a pozyskując doświadczenie próbuje zharmonizować ich energię. Osoby o wyjątkowym poziomie duchowości swój dalszy rozwój łączą z energią pojedynczej, wybranej przez siebie planety. Mówimy wtedy o promieniu, poprzez który możemy zakończyć ziemską karmę i wznieść się na wyższe wymiary. Rozpostarty w materii duch unosi się poprzez czakrę korony prowadząc do oświecenia.

BUDOWA LUDZKIEGO CIAŁA
Poznając metafizyczną budowę ludzkiego ciała oraz odpowiadającym jej chorobom i przypadłościom możemy przeanalizować psychosomatyczne przyczyny każdego zachorowania i ustalić typ psychologiczny naszego klienta, a co za tym idzie zastosować właściwą terapię usuwającą źródło choroby, a przez to doprowadzić do całkowitego i trwałego uzdrowienia.
Co więcej, poznając w jaki sposób ktoś przejawia się w życiu i jak funkcjonuje na poziomie zdrowotnym, możemy ocenić i zrozumieć jakie jego decyzje życiowe do tego doprowadziły. Nie możemy mówić o pozytywnym lub negatywnym aspekcie podejmowanych decyzji życiowych (często  silnie umotywowanych karmicznie), a jedynie o ich psychologicznych i zdrowotnych konsekwencjach doprowadzających do bardzo poważnych dolegliwości i chorób.
Częściom ludzkiego ciała jako istocie wielowymiarowej możemy przypisać zależności przestrzenno-czasowe, według których głowa będzie związana z przeszłością, tułów z rękami zaliczymy do teraźniejszości, a nogi i stopy będą odzwierciedlać przyszłość.

PRZESZŁOŚĆ:

 

GŁOWA
Głowa zaliczana jest do przeszłości ponieważ zawiera w sobie pamięć i gromadzone przez całe nasze życie doświadczenie. W głowie znajdują się także receptory naszych zmysłów takich jak: wzrok, słuch, węch, smak oraz zmysł równowagi, które ciągle dostarczają umysłowi tysiące informacji poddawanych nieustannej analizie. A zatem, wszystko co jest związane z głową i z narządami zmysłów dotyczy przyjmowania oraz akceptowania informacji. Problemy z głową oznaczają, że posiadamy w umyśle programy, które blokują prawidłowe przyjmowanie informacji. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi odpowiadają problemom z zachowaniem wewnętrznej równowagi wobec informacji przychodzących ze świata zewnętrznego.
Obszar głowy zazwyczaj utożsamiany jest z naszym ja, dlatego też, kiedy nasze ja cierpi, złości się, jest obrażone lub przeżywa silny stres to głowa zaczyna chorować.

OCZY
Światło przechodząc przez soczewkę oka pada na światłoczułą siatkówkę tworząc na niej odwrócony obraz. Siatkówka zbudowana jest z dwojakiego rodzaju receptorów; czopków, które odpowiadają za widzenie kolorów i detali oraz pręcików, których zadaniem jest postrzeganie kształtów oraz ruchu. Czopki i pręciki przesyłają informacje odpowiednio do lewej i prawej półkuli ludzkiego mózgu. Lewa półkula, do której sygnały docierają w postaci cząstek, analizuje detale i powierzchnię widzianych przedmiotów, natomiast prawa półkula, odbierająca sygnały w postaci fal, tworzy zarysy przedmiotów i kontekst w jakim się pojawiają. Przykładowo jeżeli będziemy obserwować szklankę z wodą sodową to lewa półkula mózgu dostrzeże unoszące się w wodzie bąbelki, natomiast prawa półkula zarejestruje samą szklankę i otoczenie w jakim się ona znajduje. Mózg odbiera informacje z narządu wzroku posługując się dwoma typami nośników tej informacji; cząstkami oraz falami. Sygnały, które dwutorowo docierają do mózgu porównywane są z informacjami zawartymi w naszej podświadomości i powracają do naszego oka, które dopiero wtedy zaczyna coś zauważać. Dobrym przykładem tego zjawiska jest opowieść o statkach Krzysztofa Kolumba, które nie były dostrzegane przez amerykańskich Indian ponieważ w ich podświadomości tego typu przedmioty nie istniały. Dopiero kiedy informacja z podświadomości wróci do oka jesteśmy w stanie właściwie ocenić daną sytuację i nacechować ją emocjonalnie.
Choroby oczu. Większość problemów z widzeniem i choroby oczu związane się z podświadomą niechęcią do dostrzegania jakiś przedmiotów lub osób, które wywołują w nas negatywne emocje. Krótkowzroczność to wada wzroku powstająca wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy spojrzeć w przyszłość. Dalekowzroczność świadczy o tym, że coś nam nie odpowiada w teraźniejszości i wolimy patrzeć oraz skupiać się na przyszłości. Jeżeli cierpimy na jakąś wadę lub chorobę oczy możemy zastanowić się jakie posiadamy w sobie podświadomy programy, które naruszają funkcję naszych oczu i nie pozwalają nam widzieć jasno i wyraźnie. Prostym sposobem na uzdrowienie jest zrelaksowanie organizmu i wejście w medytację, w której cofniemy się do chwili, gdy rozpoczęły się nasze problemy ze wzrokiem. Medytacyjna analiza może pokazać nam, co wtedy wydarzyło się w naszym życiu, jakie targały nami emocje i na co, lub na kogo od tamtej pory nie chcemy patrzeć. Właściwie prowadzona terapia lub autoterapia może sprawić, że odzyskanie ostrości widzenia będzie tylko kwestią czasu i poziomu naszej motywacji.

USZY
Zjawisko słyszenia zbliżone jest do procesu widzenia i także odbywa się dwukanałowo z udziałem lewej i prawej półkuli mózgu. Wszystkie dźwięki, które trafiają do naszych uszu, aby zostać zrozumiane muszą być porównane z bazą znajdującą się w naszej pamięci. Każdy dźwięk początkowo dociera do błony bębenkowej ludzkiego ucha i jako bardzo ogólny i jeszcze nie rozpoznany zostaje poddany analizie przez prawą półkulę mózgu. Wibracja dźwiękowa wędrując dalej poprzez młoteczek, kowadełko i strzemiączko dostaje się do ślimaka, gdzie pobudzając rzęski na narządzie Cortiego zamienia się w impulsy nerwowe trafiające do lewej półkuli mózgu. Po dokonaniu tej podwójnej analizy informacja powraca do ludzkiego ucha, a my zaczynamy rozpoznawać dźwięki.
Choroby uszu.

Na choroby uszu połączone z ropnymi wysiękami i temperaturą bardzo często zapadają dzieci, ponieważ w ten sposób reagują i odrzucają informacje jakie do nich docierają takie jak częste kłótnie rodziców, wyzywanie w szkole, odrzucenie przez grupę rówieśnicza. Każda informacja, która jest dla dziecka bolesna i której dziecko nie chce przyjąć blokuje się w uchu powodując zapalenia, temperaturę i wysięki. Dziecko staje się rozdrażnione i wściekłe na rodzica lub nauczyciela ponieważ nie rozumie dlaczego zostaje krzywdzone. U dorosłych poprzez choroby uszu manifestują się złość, rozdrażnienie, bezsilność, poczucie winy oraz chęć bycia ofiarą. Ci ostatni chcą doznawać bólu i podświadomie dążą do ukarania siebie na poziomie psychicznym lub nawet na poziomie fizycznym poprzez bicie i poniżanie (np. przez męża lub partnera).

NOS - BRAMA ŻYCIA
Prawidłowe oddychanie odbywa się przez nos, poprzez który pobieramy energię praniczną. Wejście prany do organizmu zostaje zablokowane ponieważ człowiek podświadomie nie zgadza się z jakaś sytuacją i stara się ją zablokować. Chronicznie zatkany nos to także uraza lub obraza w stosunku do jakiejś osoby. Zakatarzony nos oznacza, że człowiek nie pozwala sobie na normalne, swobodne życie i coś blokuje jego oddech. Wydzielina z nosa to "wewnętrzne łzy", którymi opłakujemy swój los. Kiedy jest nam czegoś żal, coś straciliśmy, lub zostaliśmy obrażeni zazwyczaj zaczynamy płakać i leci nam z nosa.
Sitowe zapalenie zatok, zazwyczaj występujące u dzieci, oznacza, że dziecko podświadomie uważa, że jest ciężarem dla rodziny, nikt się nim nie zajmuje i nie poświęca mu dostatecznej uwagi. Zapalenie zatok u osoby dorosłej oznacza niewyrażoną złość i wściekłość na samego siebie.

Oleg.Rusnak.1.280.jpg

USTA I GARDŁO
Ustami, na poziomie świadomym, absorbujemy do organizmu pożywienie, natomiast na poziomie podświadomym lub symbolicznym, przyjmujemy informację. Za pomocą ust wyrażamy także  siebie czyli nasze ja. Choroby gardła i problemy z przełykaniem pojawiają się, kiedy nie możemy "przełknąć" jakiejś informacji, aby ją przetrawić. Za każdym razem kiedy "połykamy" jakaś urazę i nie możemy na nią odpowiedzieć nasz układ immunologiczny podupada, a nas dopadają różne infekcje i wirusy. Afty, zapalenie dziąseł lub wrzody w ustach oznaczają, że naszym ciętym językiem lubimy dopiekać innym.
Problemy z zębami to także niezdolność do przyjmowania w harmonijny sposób informacji, która przychodzi do nas z zewnątrz. Zapalenie dziąseł i ból zębów to sygnał, że nie możemy rozwiązać jakiegoś problemu, jesteśmy niezdecydowani lub zupełnie powstrzymujemy się od działań.

WŁOSY
Symbolizują poczucie bezpieczeństwa i sposób w jaki odbieramy informacje ze świata subtelnego. Wypadanie włosów i łysienie u mężczyzn jest procesem związanym z dawnymi wcieleniami i przeszłością, kiedy to mężczyźni czuli się zagrożeni i orężem musieli bronić bezpieczeństwa swojej rodziny. Łysienie u kobiet związane jest z przeżywaniem silnego stresu, pozbawieniem poczucia bezpieczeństwa oraz z niepewnością.

Częściom ciała człowieka, jako istocie wielowymiarowej, możemy przypisać zależności przestrzenno-czasowe, według których głowa będzie związana z przeszłością, tułów z rękami zaliczymy do teraźniejszości, a nogi i stopy będą odzwierciedlać przyszłość. Analizując wnętrze człowieka odkryjemy, że kości i szkielet odpowiadają za przeszłość, mięśnie i ścięgna za teraźniejszość, a skóra za przyszłość. Głowę i organy zmysłów omówiliśmy w części pierwszej naszego metafizycznego szkicu, przechodzimy zatem do tułowia i narządów wewnętrznych.

TERAŹNIEJSZOŚĆ:  TUŁÓW

SZYJA
Miejscem, w którym w naszej metafizycznej systematyce przeszłość powinna płynnie przechodzić w teraźniejszość jest szyja, łącząca głowę z tułowiem. Część szyjna naszego kręgosłupa składa się z siedmiu kręgów, z których, 5, 6 i 7 odpowiadają już za obręcz barkową i ręce.
Osteoporoza odcinka szyjnego oznacza  problemy z elastycznością i płynnością przyjmowania informacji oraz jej przetrawieniem.
Wszystkie skoliozy górnego odcinka kręgosłupa związane są z brakiem miłości w okresie dziecięcym. Miłość, dla człowieka jest tym czym światło słoneczne dla roślin, które odpowiednio nasłonecznione wyrastają silne i zdrowe, a zaopatrzone w mocną łodygę (szyję) podtrzymują ciężkie kwiatostany lub dojrzałe owoce. Kiedy dorastaniu człowieka nie towarzyszy odpowiednia dawka miłości tworzące się kręgi szyjne są słabsze i podatniejsze na przeciążenia oraz wszelkie urazy mechaniczne.

PŁUCA
Związane są z żywiołem powietrza i odpowiadają za poczucie wolności i swobody życia. Nabierając lekko pełno powietrza do płuc cieszymy się z własnego istnienia i wszelkich możliwości jakie otwiera przed nami życie. Choroby płuc sugerują istnienie podświadomych, rodowych lub karmicznych programów blokujących poczucie wolności życia. Zablokowany lub utrudniony oddech jest symptomem strachu, lęku przed życiem i beznadzieją, w którą człowiek wpada.
Zapalenie płuc może pojawiać się w momentach, w których na poziomie emocjonalnym odrzucamy lub nie chcemy zaakceptować jakiś informacji. Proces absorbowania i przetwarzania informacji zostaje zatrzymany, pojawia się strach blokujący nową energię. Podczas zapalenia płuc chory nie może głęboko zaczerpnąć powietrza, a przy próbie głębszego wdechu pojawia się ból lub męczący kaszel. Niemożność głębokiego oddychania świadczy o tym, że gdzieś w człowieku głęboko utknęły takie emocje jak strach, krytyka i pretensje do siebie. Natomiast kaszel (zwłaszcza mokry) czyli wyrzucanie z siebie wydzieliny, to objaw niewypowiedzianych pretensji i krytyki w stosunku do innych osób.
Kolejną poważną chorobą płuc jest gruźlica. Wywołujące ją prątki Kocha spalają i zjadają ludzkie płuca niszcząc organ, bez którego nie jesteśmy w stanie normalnie żyć. Osoby chorujące na suchoty nie widzą dla siebie przyszłości, straciły poczucie sensu życia i chęci do dalszej egzystencji.
Taki stan rzeczy mogą wywołać nasze programy wewnętrzne lub uwarunkowania społeczne takie jak długie przebywanie w więzieniu lub funkcjonowanie w bardzo małych i ciasnych pomieszczeniach. Kiedy ktoś zabrania sobie żyć jego energia życiowa zaczyna zjadać go od środka.
Najpoważniejszą choroba płuc jest nowotwór czyli rak. U podstaw każdego nowotworu leży zawsze uraza lub pretensja. Kolejne stany emocjonalne pojawiają się w zależności od narządu lub miejsca, w którym rak się umiejscowił. W przypadku płuc po uczuciu urazy pojawia się strach.

PIERŚ KOBIECA
Kiedy karmiąca matka ma problemy z piersiami, pojawiające się pęknięcia lub wrzody mogą oznaczać jej podświadomy lęk. Problemy z sutkami i onkologią piersi świadczą o tym, że kobieta ma w sobie program kontrolowania. Zazwyczaj dotyka to matek, które zarzuciły własne kształcenie i karierę na rzecz prowadzenia domu i wychowywania dzieci. Program kontrolowania zostaje zaburzony w momencie, gdy dzieci dorastają, opuszczają dom rodzinny i zaczynają żyć własnym życiem. Przyzwyczajona do nadopiekuńczości kobieta bardzo źle reaguje na rzadki, a nawet znikomy kontakt ze swoimi dorosłymi już dziećmi, które mogą nawet nie odpowiadać na próby nawiązywania z nimi relacji. Urażone emocje inicjują blokadę oraz proces chorobowy, który może dotknąć nie tylko obie piersi, ale także narządy rodne (macicę i jajniki). Zabieg mastektomii nie zatrzyma pochodu choroby dopóki nie zostanie usunięta podstawowa jej przyczyna. Jeżeli rak piersi dotyka kobiety, która sama jest bezdzietna to przyczyny należy szukać w jej nieustabilizowanych relacjach z matką, babką lub kobietą, która ją wychowywała.

SERCE - ŹRÓDŁO MIŁOŚCI
Najważniejszą funkcją serca na poziomie psychosomatycznym jest dawanie miłości oraz równoważenie energii emocjonalnych. Wypełnione miłością serce nasyca nią przepływającą przez nie krew, która rozprowadza miłość i radość po całym organizmie. Jeżeli sercu brakuje miłości, nie może przekazać jej krwi, a ta nie doprowadzi jej do narządów wewnętrznych i do wszystkich komórek w naszym ciele. Problemy z sercem to zazwyczaj niezdolność przekazywania miłości ale nie dlatego, że nie mamy jej w naszym sercu lecz, że nie chcemy się nią podzielić. Często wokół serca wytwarza się blokujące pole energetyczne, w którym gromadzą się takie negatywne wspomnienia jak poczucie zdrady, żal lub wycofanie. Serce próbuje przekazywać miłość lecz blokada bywa bardzo silna. Rozwiązaniem dla wielu chorób serca jest rozpuszczenie blokady i nauka dawania miłości.

ŻOŁĄDEK
To pierwszy narząd w naszym układzie pokarmowym, który zajmuje się trawieniem pokarmu, a co za tym idzie także przetwarzaniem informacji. Problemy z żołądkiem najczęściej związane są z rozdrażnieniem, strachem, niechęcią do akceptowania nowych okoliczności i poczuciem tkwienia w sytuacji bez wyjścia. Jeżeli żołądek "trawi" informacje w sposób zbyt emocjonalny i nie potrafi ich harmonijnie przyjmować to zaczyna mieć problemy. Podwzgórze (z łac. hypothalamus) to ważna część międzymózgowia składająca się z trzynastu jąder, z których dziewięć kontroluje procesy wibracyjne naszych emocji. Kiedy podwzgórze kumuluje w sobie negatywne emocje zaczyna przesyłać błędne informacje także do żołądka, a ten produkując zbyt wiele soków trawiennych doprowadza do uszkodzenia śluzówki i powstawania wrzodów. Przeprowadzono doświadczenie z szympansami, których podwzgórza drażniono falami odpowiadającymi negatywnym uczuciom. Stwierdzono, że już po dwóch tygodniach życia w takim permanentnym stresie u niektórych osobników pojawiły się wrzody żołądka.
Alergia pokarmowa to ostateczny produkt przemiany chemicznej w organizmie. Alergia jako uczulenie na osobę, przedmiot lub sytuację jest podświadomym odrzuceniem części naszej karmy. Korzeni alergii powinniśmy szukać w problemach z przyjmowaniem i rozumieniem informacji. Jeżeli nie znajdujemy rozwiązania dla jakiegoś problemu to blokujemy go i odrzucamy za pomocą emocji. Mówimy czasem: jestem na ciebie uczulony, mam ciebie dosyć, przejadłeś mi się. Niemożność poradzenia sobie z nową sytuacją sprawia, że możemy zacząć ją ignorować lub udawać, że w ogóle nie istnieje. W ten sposób nie rozwiążemy jednak problemu, który ujawni się w postaci alergii.
Wymioty - żołądek nie trawi pożywienia i wyrzuca wszystko z powrotem -  to znak, że człowiek nie akceptuje sytuacji w jakiej się znalazł lub jakiejś osoby. Czasem mówimy nawet, że mdli nas na czyjś widok.
Biegunka - niezdolność do przyjmowania nowych doświadczeń.

DWUNASTNICA
Przetworzony przez żołądek pokarm przechodzi do dwunastnicy, gdzie pod wpływem soku trzustkowego i żółci zmienia swój odczyn na zasadowy i podlega dalszemu trawieniu i zaabsorbowaniu, co jest jednym z podstawowych zadań tego narządu. Kiedy kładziemy się spać z pełnym żołądkiem warto położyć się na lewym boku, gdyż tylko w takiej pozycji ciała pokarm z żołądka ma szansę dostać się do dwunastnicy i ulec dalszemu trawieniu. Spanie na prawym boku powoduje, że treść żołądkowa, w ciągu nocy, zakwasza się coraz bardziej i dopiero po naszym przebudzeniu gwałtownie przechodzi do dwunastnicy. Wtedy też wątroba i trzustka zmuszone są zintensyfikować swoją pracę, aby wydzielanymi enzymami doprowadzić do szybkiego zobojętnienia dużej ilości miazgi pokarmowej. Taka nadmierna praca układu trawiennego nie jest zdrowa i zmusza nasze narządy do uruchamiania dodatkowych źródeł energii. Sprzyja także przybieraniu na wadze.

TRZUSTKA
To narząd gruczołowy produkujący wiele ważnych enzymów w tym także insulinę. Swoimi wydzielinami pomaga rozkładać węglowodany i białka, a za pomocą insuliny steruje dostarczaniem podstawowego "paliwa" do wnętrza naszych komórek czyli cukrów. 
Cukrzyca to choroba spowodowania niewłaściwymi ilościami insuliny dostarczanej przez trzustkę do organizmu. Osoby cierpiące na cukrzycę najczęściej manifestują w ten sposób swoje niespełnione oczekiwania i zamknięcie się w sobie. Jest to także wynik braku docenienia, akceptacji i pochwał ze strony środowiska oraz najbliższej rodzinny. Najbardziej podatne na tą przypadłość są osoby o nastawieniu melancholijnym ze skłonnościami do depresji i brakiem radości życia.
Nieleczona cukrzyca może doprowadzić  do zmian miażdżycowych oraz martwicy stóp niejednokrotnie kończących się amputacją. Ponieważ nogi, a w szczególności stopy są symbolem kroczenia ku przyszłości, ich utrata odzwierciedla stan emocjonalny osoby, która nie widzi już dla siebie żadnej dalszej przyszłości.
Zapalenie trzustki to choroba którą można nazwać samozniszczeniem trzustki. Cofający się z powrotem do narządu sok trzustkowy zaczyna trawić ją od środka. Człowiek, który nie jest w stanie rozwiązać jakiegoś problemu potrafi wpaść w bardzo głęboki stan lękowy. Mówimy wtedy, że taka osoba sama wyniszcza się od środka lub, że jest zjadana przez własne nerwy.
Nowotwór trzustki to najczęściej brak umiejętności przyjmowania nowych doświadczeń. Choroba może być następstwem długotrwałego lub nie leczonego zapalenia trzustki.


WĄTROBA
Jest najbardziej samoregenerującym się narządem wewnętrznym, który odpowiada za radość życia. Jeżeli nie mamy w sobie radości to znaczy, że zatrzymaliśmy się na jakimś etapie tłumiąc w sobie złość w stosunku do kogoś lub czegoś.
- Kamienie w woreczku żółciowym to skrystalizowane gniewne myśli, które w nim utknęły. Tłumiony gniew trafia do woreczka żółciowego, gdzie zostaje otoczony jego wydzielinami. Proces tworzeni się kamieni żółciowych możemy porównać do tworzenia się perły w muszli perłopława. Maleńka drobinka piasku trafia do wnętrza skorupiaka, który w mechanizmie obronnym otacza ją kolejnymi powłokami swojej wydzieliny tworząc perłę. Podobny proces zachodzi w woreczku żółciowym człowieka. Tłumiona złość przyjmuje postać kamieni o podstawie cholesterolowej lub bilirubinowej (pomarańczowoczerwony barwnik żółciowy). Kamienie cholesterolowe możliwe są do rozkruszenia i usunięcia nawet za pomocą skoncentrowanych myśli.
Jelita - odpowiadają za dwie podstawowe funkcje: wchłanianie nowych informacji i doświadczeń oraz uwalnianie się organizmu od starych i szkodliwych.
Przez jelito cienkie przechodzi treść pokarmowa, z której absorbowane są między innymi witaminy, aminokwasy i inne potrzebne nam do życia substancje odżywcze. Oznacza to, że człowiek wchłania w siebie nowe doświadczenia. Natomiast to co wychodzi przez jelito grube i dalsze jego części składa się ze starych i niepotrzebnych już nam doświadczeń. Choroby jelita cienkiego takie jak wrzody lub kolki świadczą o problemach z przyjmowaniem oraz akceptowaniem nowej informacji i doświadczeń, sugerują także brak pewności siebie i lęk o przyszłość.
Typowe przypadłości jelita grubego związane z problemami w uwalnianiu się od starych doświadczeń to zaparcia. Jeżeli nie możemy "odpuścić" sobie problemu związanego z drugą osobą lub sytuacją, to wtedy nasze jelita zaczynają dawać nam sygnały, że przyszedł czas na uwolnienie. Kał i mocz możemy potraktować jako formy symboliczne, które nie tylko powinny, ale nawet muszą systematycznie opuszczać nasze ciało, jeżeli chcemy uchronić się przed wewnętrznym zatruciem. Każdy człowiek, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje ciągłej wymiany i przemiany informacji; przyswajając nowe jednocześnie uwalniamy się od starych przeżyć, doświadczeń i emocji.

WYROSTEK ROBACZKOWY
Miejsce, w którym zazwyczaj kumuluje się odczucie strachu, pojawiające się w sytuacjach całkowitej bezsilności człowieka. Nie powinno wycinać się wyrostka robaczkowego (z wyjątkiem stanów zapalnych), ponieważ spełnia on bardzo ważną funkcję. Według ostatnich badań ślepa kiszka jest miejscem, w którym przez całe nasze życie komórki macierzyste przemieniają się w komórki układu odpornościowego. A zatem posiadanie wyrostka robaczkowego pośrednio zapewnia nam dobrą pracę układu immunologicznego oraz chroni przed komórkami nowotworowymi.

NERKI
Są narządami bardzo podatnymi na uczucie strachu. Ostre zapalenie gardła i migdałków czyli zwyczajna angina może mieć powikłania prowadzące do kłębuszkowego zapalenia nerek lub ich niewydolności. Przyczyna (zazwyczaj nieuświadomiona) leży w naszej niskiej samoocenie i braku możliwości wypowiedzenia się. Choroby nerek dotykają osoby krytykowane już w dzieciństwie przez rodziców, z dużą niepewnością siebie i poczuciem wstydu.
Kamienie nerkowe, (podobnie jak w przypadku kamieni żółciowych), powstają jako zmaterializowane kryształy emocji odpowiadające wstydowi, pretensjom, lękowi i poczuciu ustawicznej krytyki.

PROSTATA
Symbol męskiej siły. Gruczoł krokowy zazwyczaj kumuluje w sobie lęk przed przyszłością i jest bardzo podatny na obiegowe przekonanie, że "prawdziwy" mężczyzna to ktoś, kto potrafi utrzymać i zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Problemy z prostatą informują o podświadomym strachu przed przyszłością i zapewnieniem bytu sobie i swoim najbliższym. Życiowe trudności powodują blokadę prostaty, która jest rezerwuarem energii kreatywnej. Łagodne przerosty oraz nowotwory tego gruczołu są następstwem zachwiania energetycznej równowagi obszaru prostaty.

MACICA, JAJOWODY, JAJNIKI
Macica wraz z przylegającymi do niej narządami jest symbolem tworzenia i kreacji, to kobiece centrum twórczego potencjału.
Problemy z macicą świadczą o tym, że kobieta nosi w sobie pretensje lub dużą urazę w stosunku do swojego męża, partnera lub partnerów.
Choroby tego obszaru zazwyczaj odpowiadają negatywnym relacjom z mężczyznami i poczuciu blokowania twórczego potencjału kobiety.
Torbiele na jajnikach, to częsta przypadłość, której przyczyn powinniśmy szukać w świadomych lub podświadomych traumach o charakterze seksualnym i w relacjach z intymnymi partnerami.

NARZĄDY PŁCIOWE
Odpowiadają za rozkosz i dawanie przyjemność. Problemy z męskimi lub kobiecymi narządami pojawiają się na skutek odmawianie sobie oraz niechęć do dawania innym przyjemności.
Narządy kobiece spełniają funkcję przyjmującą, a męskie dającą. Przykładowo, kiedy kobieta, na poziomie emocjonalnym, zapomina, że jej zadaniem jest przyjmowanie i zmienia funkcję swoich narządów może doprowadzić do wielu zaburzeń w sferze kontaktów intymnych. Wyjątkowy wstręt lub niechęć do seksu może objawić się w postaci dowolnej choroby wenerycznej, która spowoduje odrzucenie partnera i całkowity zanik relacji intymnych.

BRZUCH
Otyłość lub wystający brzuch wskazują na niepotrzebny bagaż emocjonalno-informacyjny, od którego powinniśmy się uwolnić.
Otyłość brzuszna u mężczyzny to pretensje do matki, duży brzuch u kobiety to pretensje do ojca.
- Zwisający brzuch to sygnał wysyłany nam przez ciało proszące o radykalny proces uwalniania się od niepotrzebnego bagażu.
- Wystający okrągły brzuch charakteryzuje człowieka drażliwego i nadętego, który ma wszystkich i wszystkiego dosyć.

PRZYSZŁOŚĆ: NOGI

Chociaż nogi w całości identyfikowane są z podążaniem ku przyszłości,  to jednak w naszej metafizycznej systematyce możemy podzielić je jeszcze dokładniej. Biodra i uda związane są z przeszłością, kolana i podudzia z teraźniejszością, a kostki i stopy z przyszłością. Tak dokładny podział przydaje się w sytuacjach kiedy będziemy starali się określić prawdziwe przyczyny dolegliwości, urazów oraz złamań naszych dolnych kończyn. Poważniejsze urazy nóg oraz złamania powodują, że przez dwa lub trzy miesiące mamy ograniczone możliwości poruszania się. Zazwyczaj potrzebujemy tego czasu, żeby przeanalizować lub zastanowić się nad swoim życiem, dostrzec popełniane błędy i upewnić się, że idziemy we właściwym kierunku.

Oleg.Rusnak.4.280.jpg

Choroby oraz urazy jakie przydarzają się nam w życiu, z punktu widzenia metafizycznego, są zazwyczaj sygnałem informującym nas o popełnianych przez nas błędnych decyzjach lub wyborach. Samo życie zatrzymuje nas (choroba, złamanie, pobyt w szpitalu) zmuszając do zastanowienia się lub przewartościowania obranych przez nas celów. Najczęściej jednak nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzegać wysyłanych nam przez ciało sygnałów alarmowych.

Ogólnie problemy z nogami świadczą o tym, że nasz stary bagaż doświadczeń próbujemy wnieść do przyszłość.
- Złamanie kości biodrowej (występuje dość rzadko) informuje o tym, że człowiek nie jest zdolny wypełniać karmicznych zadań i realizować swojego przeznaczenia.
- Obfite biodra, bez względu na płeć, to symbol chowanych od dzieciństwa urazów.
- Złamanie kości strzałkowej lub piszczelowej, składających się na podudzie, oznacza podejmowanie niewłaściwych działań rozgrywających się w teraźniejszości.
Stopy to nasze najważniejsze narzędzia do kroczenia w przyszłość, możemy je porównać do wskazówek zegara, znaków drogowych lub strzałek wskazujących właściwy kierunek marszu.
- Płaskostopie i deformacje stóp - poruszenia się w przyszłość powoduje ból. Dolegliwość o podłożu rodowym lub karmicznym.
- Łamliwość kości - silny program blokujący związany jest z energią naszego rodu.
- Osteoporoza - kolejna choroba rodowa świadcząca o braku ekspansywności. Linia rodu nie posiada silnych cech, które mogłyby przejawić się w przyszłych pokoleniach. Wygasanie rodu.

STAWY - ŻYCIOWA ELASTYCZNOŚĆ
Dobre funkcjonowanie naszych wszystkich stawów uzależniamy od ich gibkości, elastyczności oraz komfortu pracy. W metafizyce ludzkiego ciała stawy odpowiedzialne są za naszą życiową elastyczność, poczucie  luzu oraz uczucie wolności. Kłopoty z ruchomością stawów łączymy także ze stanem woreczka żółciowego i wątroby, które mogą wpływać na produkcję mazi stawowej wytwarzanej przez błonę maziową.
- Stawy biodrowe - brak elastyczności, zrozumienia i akceptacji w przyjmowaniu programów karmicznych.
- Stawy kolanowe - usztywnione relacje z rodzicami i brak elastyczności wobec naszych dzieci. Ból kolan odpowiada także poczuciu winny w stosunku do matki lub córki (lewe kolano) oraz ojca i syna (prawe kolano).
- Stawy skokowe - problemy z przeniesieniem teraźniejszych doświadczeń do przyszłości. Kiedy nie potrafimy czegoś zaakceptować czyli "przejść nad czymś do porządku dziennego", zatrzymujemy się i sami nie pozwalamy sobie iść do przodu. Pojawiający się w czasie tego procesu ból uniemożliwia nam kroczenie w przyszłość. Odpowiedzialne za taką sytuację mogą być także karmiczne lub podświadome programy blokujące.
- Reumatoidalne zapalenie stawów - głównym objawem tej zwyrodnieniowej choroby jest ból, co oznacza, że jesteśmy w stanie bólu. W zależności od miejsca i strony ciała może określić jakie wydarzenia lub osoba doprowadzają nas do bólu.
Energia karmiczna przemieszcza się w naszych kończynach w kierunku przyszłości. Newralgicznymi miejscami przejścia są stawy, w których nagromadzone poczucie winy lub bólu mogą zablokować energii karmicznej drogę od przeszłości, poprzez teraźniejszość ku przyszłości. Brak elastyczności w stawie zatrzymuje energię karmiczną. Zazwyczaj za utratę gibkości stawów odpowiedzialne są relacje z naszymi rodzicami (lub osobami, które nas wychowały) oraz dziećmi.

RĘCE

Ręce to narzędzia, których podstawowym zadaniem jest przyjmowanie i oddawanie nie tylko na poziomie fizycznym ale także energetyczno-informacyjnym. Podobnie jak nogi ręce są łącznikiem pomiędzy naszą przeszłością (staw barkowy i ramię), teraźniejszością (staw łokciowy i przedramię) i przyszłością (nadgarstek i dłoń). Kiedy ręce są sprawne, a stawy elastyczne możemy płynnie przechodzić z jednej przestrzeni do drugiej czerpiąc z doświadczeń przeszłości, pracując w teraźniejszości i "wyciągając dłonie" ku przyszłości. Tak jak w przypadku nóg energia karmiczna przemieszcza się rękami w kierunku przyszłości. Newralgicznymi miejscami przejścia są stawy, w których nagromadzone poczucie winy lub bólu mogą zablokować energii karmicznej drogę od przeszłości, poprzez teraźniejszość ku przyszłości. Brak elastyczności w stawie zatrzymuje energię karmiczną. Zazwyczaj za utratę gibkości stawów odpowiedzialne są relacje z osobami, z którymi mamy do czynienia w teraźniejszości, w końcu ręce ułożone są wzdłuż naszego tułowia, które symbolizuje teraźniejszość. Dlatego też przyczyn większości urazów i złamań rąk należy szukać w obecnych i karmicznych relacjach z naszymi partnerami. Dotyczy to większości relacji jakie miały miejsce na przestrzeni całego naszego dorosłego życia.

Obręcz barkowa z łopatką i obojczykiem.
- odpowiadają za równowagę pomiędzy energią yin i yang. Zwichnięcie lub złamanie ramienia albo obojczyka świadczy o nierównowadze energii męsko-żeńskiej. Lewa strona odpowiada za brak lub konflikt z energią żeńską (matka, partnerka, córka) natomiast prawa strona wskazuje na niedobór lub nierównowagę energii męskiej (ojciec, partner, syn).

Ramiona i przedramiona.
Najczęstsze urazy jakich doznają nasze ręce to otarcia, stłuczenia, złamania i zwichnięcia. W zależności od tego z jak poważnym urazem mamy do czynienia możemy przypisać mu właściwą karmiczną lub informacyjną przyczynę. Urazy i złamania kości ramieniowej oznaczają, że nie potrafimy akceptować i transformować swojej osobistej karmy. Dolegliwości lub naruszenie kości przedramienia informują nas, że nasze teraźniejsze decyzje lub postępowanie jest nieprawidłowe. Wszelkie urazy nadgarstka łącznie z tak często występującym obecnie zespołem cieśni wskazują na blokadę przejścia energii karmicznej ku przyszłości.
Strach i brak wiary w siebie blokuje przepływ energii uniemożliwiając kreację nowych projektów oraz lęk przed przyszłością. 
Złamania lub urazy naszych górnych kończyn jakich doznaliśmy w dzieciństwie, młodości oraz w czasie dorastania mogą wskazywać na dominację lub nieobecność jednego z rodziców. W tym wypadku szczególnie wrażliwym punktem są stawy łokciowe będące łącznikiem pomiędzy idealizowaną przeszłością (kochający się rodzice), a nową teraźniejszością (odejście matki lub ojca), w której dziecko nie potrafi się odnaleźć.

Dłonie.
To wspaniałe narzędzie, za pomoc którego możemy poznawać i kreować otaczający nas świat. Nasze dłonie przyjmują i oddają energię oraz informację. Dłonie stanowią także odzwierciedlenie całego naszego organizmu, poprzez masaże lub naciski jesteśmy w stanie wpływać na pracę naszych narządów wewnętrznych (refleksologia, Su-Dżok). W metafizyce ludzkiego ciała masując poszczególne palce możemy regulować lub przekazywać energię w obrębie poszczególnych czakr i znajdujących się w tym rejonie narządów. Mały palec naszej dłoni połączony jest z czakrą podstawy i sakralną, palec serdeczny za splotem słonecznym i czakrą serca, palec środkowy z czakrą gardła, palec wskazujący z "trzecim okiem", a kciuk z czakrą korony.

Paznokcie.
Paznokcie w symboliczny sposób mają nas chronić i dawać poczucie bezpieczeństwa. Silne i mocne paznokcie to agresywne i roszczeniowe podejście do życia, w którym wszystko należy zdobyć "własnymi pazurami". Obgryzanie paznokci to podświadoma lub nerwowa reakcja obronna - "chowamy pazurki" pokazując, że nie stanowimy zagrożenia i poddajemy się woli innych.
- grzybica na dłoniach i paznokciach, w zależności od miejsca występowania i przypisanej temu obszarowi czakrze związana jest zawsze z jakimś starym myślokształtem, który utkwił gdzieś w naszych programach karmicznych.

Skóra.
Przypadłości jakie przydarzają się naszej skórze nie są samoistnymi jednostkami chorobowymi ale niezdolnością przyjęcia i przetrawienia informacji prze cztery ważne narządy wewnętrzne: trzustkę, śledzionę, żołądek i wątrobę. Objawami połączonymi z tymi narządami mogą być:
- zaczerwienienie - stłumione poczucie wstydu,
- swędzenie - wewnętrzna pretensja i krytykowanie wszystkiego,
- łuszczenie się naskórka - symbol przemiany, ciało prosi nas, abyśmy zmienili podejście do sytuacji, w której się znajdujemy.
- krwawienie, otwarte rany - odpowiada zaawansowanemu stadium łuszczycy, której przyczyny powinniśmy szukać w programach karmicznych związanych z naszą rodziną lub rodem. Silna potrzeba zmiany świadomości.
Większość rzeczy wyrzucanych przez organizm na powierzchnię naszej skóry odpowiadają także emocjom, które staramy się świadomie lub podświadomie ukryć przed innymi osobami.
- bielactwo - głęboka chęć schowania się i ukrycia własnej tożsamości, lęk przed rozpoznaniem przez innych naszej prawdziwej natury.
- nowotwory skóry - źródło problemu leży w psychice, która nie jest w stanie cieszyć się z odczuć dotykowych jakie odbiera z zewnątrz. To bardzo poważny program karmiczny ukryty w naszej głowie. Nie potrafimy lub zabraniamy sobie cieszyć się z przyjemnych doznań jakie dostarcza nam, poprzez zmysł dotyku, najbliższe otoczenie, ludzie i całe życie społeczne. Program może powstać także na skutek negatywnych doświadczeń z dzieciństwa lub okresu dorastania związanych z przemocą, molestowaniem seksualnym oraz gwałtem.

Na podstawie wykładu Olega Rusnaka opracował Włodzimierz Adam Osiński.
Zdjęcie z archiwum Olega Rusnaka.
Tekst zamieszczony w odcinkach w miesięczniku "Czwarty Wymiar" w numerach 10/2018, 11/2018, 12/2018 oraz 01/2019.

Oleg.Rusnak.2.280.jpg

OLEG RUSNAK - psycholog, terapeuta, uzdrowiciel, twórca terapii reinkarnacyjnej. Autor 40 autorskich seminariów, 400 przekazów channelingowych i 500 medytacji. Opracował terapię reinkarnacyjną opartą na własnych doświadczeniach i ponad 10 tysięcy sesji indywidualnych. Prowadzi seminaria na Ukrainie, Rosji, Europie i Azji, organizuje także wyjazdy duchowe do Egiptu, na Syberię, Ałtaj, Kaukaz,i do Kirgistanu i na wyspę Bali.

bottom of page