top of page

DUCHOWY PORADNIK DLA ZESTRESOWANYCH

Z Agnes Chodkiewicz, uzdrowicielkÄ…, terapeutkÄ… i coach’em z Nowego Jorku rozmawia WÅ‚odzimierz Adam OsiÅ„ski.

- Ostatnio, a zwÅ‚aszcza w czasie pandemii, dużo mówi siÄ™ o stresie, wiele osób nie potrafi sobie z tym poradzić.
- Takie uczucia jak strach, lÄ™k lub stres to reakcja naszego organizmu (zarówno ciaÅ‚a jak i psychiki) na wydarzenia, które dziejÄ… siÄ™ wokóÅ‚ nas. Dla nas to nic nowego, ponieważ lÄ™k towarzyszy nam już od momentu poczÄ™cia. Kiedy mÅ‚oda kobieta dowiaduje siÄ™, że jest w ciąży zazwyczaj reaguje stresowo. Zaczyna martwić siÄ™ o przebieg ciąży, dobry poród, zdrowie nowonarodzonego dziecka, a także o swojÄ… sytuacjÄ™ materialnÄ…. Nerwowość i negatywne myÅ›li matki sprawiajÄ…, że dziecko, bÄ™dÄ…ce jeszcze w jej Å‚onie, zaczyna kodować w swoim maleÅ„kim ciele pierwsze programy i wzorce dotyczÄ…ce strachu. W pierwszych latach po urodzeniu także nie jest nam lekko, albowiem nasza podÅ›wiadomość uczy siÄ™ i zapisuje schematy postÄ™powaÅ„, które zazwyczaj oparte sÄ… na strachu. Niestety nasi rodzice, opiekunowie, czy najbliższe otoczenie przeważnie wpajajÄ… nam wzorce zachowaÅ„ oparte nie na miÅ‚oÅ›ci, ale na strachu.
Dobrze jest także wiedzieć jak energia lÄ™ku wpÅ‚ywa na nasze ciaÅ‚o i pracÄ™ organów wewnÄ™trznych. W przeciwieÅ„stwie do pozytywnych emocji, które powodujÄ… w naszym organizmie wydzielanie siÄ™ endorfiny (produkowanej przez mózg i rdzeÅ„ krÄ™gowy) – zwanej potocznie hormonem szczęścia, strach oraz stres wpÅ‚ywajÄ… na wydzielanie przez nadnercza kortyzolu, hormonu o dość zÅ‚ożonym dziaÅ‚aniu. Pojawienie siÄ™ w organizmie kortyzolu poczÄ…tkowo jest bardo pozytywne ponieważ poprzez szybkie spalanie nadwyżek energetycznych zmusza nasze ciaÅ‚o do dziaÅ‚ania. Jednak nadmiar hormonu strachu sprawia, że nasz organizm zaczyna siÄ™ „chronić” blokujÄ…c spalanie tkanki tÅ‚uszczowej i sprawiajÄ…c, że osoby w stanie permanentnego lÄ™ku lub stresu szybko przybierajÄ… na wadze.
NastÄ™pnym, bardzo dobrze nam znanym i odczuwanym, skutkiem wpÅ‚ywu negatywnych emocji na nasze ciaÅ‚o jest „zaciskanie siÄ™” organów wewnÄ™trznych, mięśni i tkanki Å‚Ä…cznej. Takie napiÄ™cie sprawia, że narzÄ…dy, chociaż nie chorujÄ…, ale funkcjonujÄ… w dyskomforcie, natomiast ciaÅ‚o i stawy tracÄ… zwyczajnÄ… elastyczność i robiÄ… siÄ™ sztywne. Dodatkowo, nasze mięśnie potrafiÄ… „zapamiÄ™tać” taki stan emocjonalny i jeÅ›li nie zostanie odpowiednio rozÅ‚adowany, bÄ™dÄ… go odtwarzać gdy tylko pojawi siÄ™ stresujÄ…cy bodziec. Bardzo dobrze wiedzÄ… o tym sportowcy, którzy podczas treningów starajÄ… siÄ™ aby ich mięśnie „nauczyÅ‚y” siÄ™ wytrzymaÅ‚oÅ›ci i gotowoÅ›ci do wzmożonego wysiÅ‚ku. A zatem nasze ciaÅ‚o zareaguje na stres tak, jak zostanie przez nas zaprogramowane i nauczone. Sprawia to, że nawet niewielki bodziec lÄ™kowy może wywoÅ‚ać w nas caÅ‚kowicie nieadekwatnÄ… i wyjÄ…tkowo gwaÅ‚townÄ… reakcjÄ™.

- Wnioskuję, że aby zapanować nad stresem musimy popracować jednocześnie na płaszczyźnie psychicznej i fizycznej.
- Zdecydowanie tak, skupienie siÄ™ tylko na jednej pÅ‚aszczyźnie sprawi, że wywoÅ‚ane przez stres dolegliwoÅ›ci bÄ™dÄ… trudne do usuniÄ™cia i bardzo szybko powrócÄ…. Strach karmi siÄ™ strachem, szczególnie jeÅ›li nie wiemy do koÅ„ca, czego tak naprawdÄ™ siÄ™ obawiamy. Rozpoznanie i uÅ›wiadomienie sobie swoich lÄ™ków jest kluczem do wyzwolenia siÄ™ od strachu. Oblicza siÄ™, że za 90% ludzkich dolegliwoÅ›ci odpowiada uczucie strachu, a tylko 10% chorób ma swoje źródÅ‚o w defektach genetycznych lub obiektywnych przyczynach zewnÄ™trznych. Dobrym przykÅ‚adem na lÄ™kowÄ… reakcjÄ™ organizmu może być niedawna historia mojego amerykaÅ„skiego znajomego Cliffa, który tak przestraszyÅ‚ siÄ™ korona wirusa, że dostaÅ‚ silnej niewydolnoÅ›ci oddechowej. Dopiero szczegóÅ‚owe badania wykazaÅ‚y, że przyczyna leży w wyjÄ…tkowo zaawansowanej kandydozie, która zaatakowaÅ‚a mu pÅ‚uca. W chwili, kiedy uÅ›wiadomiÅ‚ sobie, że choroba, na którÄ… cierpi jest uleczalna powróciÅ‚ do żywych i w ciÄ…gu jednego dnia stanÄ…Å‚ na nogi. Tak wÅ‚aÅ›nie psychika wpÅ‚ywa na nasze ciaÅ‚o fizyczne mogÄ…c diametralnie pogorszyć lub poprawić stan naszego samopoczucia. Wiara w posiadanie jakiejÅ› choroby sprawia, że organizm „dostosowuje siÄ™” do psychicznego wyobrażenia o nas samych i dostarcza nam oczekiwanych objawów takich jak gorÄ…czka, boleÅ›ci, dusznoÅ›ci, a nawet utrata przytomnoÅ›ci .

- Jak możemy poradzić sobie ze strachem lub takimi atakami paniki?
- Najszybszym sposobem jest odnalezienie i nazwanie naszego konkretnego strachu. Kiedy wiadomo, co jest zepsute w samochodzie, naprawa bÄ™dzie trwaÅ‚a bardzo krótka, natomiast jeÅ›li nie mamy pojÄ™cia co przestaÅ‚o dziaÅ‚ać, to możemy spÄ™dzić w warsztacie dÅ‚ugie godziny. Dlatego nasz lÄ™k powinniÅ›my odnaleźć, nazwać, a potem przepracować. Najczęściej jednak czujemy, że jest coÅ› z nami nie tak, ale nie potrafimy odgadnąć przyczyny tego stanu. W takim wypadku powinniÅ›my nauczyć siÄ™ obserwować jak reaguje ciaÅ‚o i co wtedy dzieje siÄ™ w naszej psychice. Prostym sposobem dotarcia do sedna jakiegoÅ› problemu jest zapisywanie wszystkich naszych reakcji i odczuć, które odbiegajÄ… od normy, denerwujÄ… nas lub sprawiajÄ…, że tracimy panowanie nad sobÄ…. Jeżeli odkryjemy, że jakiÅ› kolor budzi naszÄ… niechęć lub odrazÄ™ to dziÄ™ki wÅ‚aÅ›ciwej analizie możemy dotrzeć do odlegÅ‚ego wspomnienia z naszego życia, które sprawiÅ‚o, że wÅ‚aÅ›nie ta barwa zostaÅ‚a w naszej Å›wiadomoÅ›ci zakwalifikowana jako negatywna. Potem wystarczy, że odnajdziemy wÅ‚aÅ›ciwÄ… emocjÄ™ i pozwolimy siÄ™ jej uwolnić.

- O jakim sposobie uwolnienia myślisz?
- Strach oraz inne negatywne emocje, które jak wspomniaÅ‚am lubiÄ… wnikać w mięśnie i tkankÄ™ Å‚Ä…cznÄ… możemy Å›wiadomie usunąć stosujÄ…c odpowiednie zestawy ćwiczeÅ„. Możemy także zastosować naturalne narzÄ™dzie samoobrony chroniÄ…ce nasz organizm przed nadmiarem emocji i dokonać spontanicznego „wytrzÄ™sienia” strachu z naszego ciaÅ‚a.
WytrzÄ…sanie jest intuicyjnym procesem wyzbywania siÄ™ emocji, z którymi nie potrafimy sobie poradzić w żaden inny sposób. Z pewnoÅ›ciÄ… nie raz mogliÅ›my obserwować trzÄ™sÄ…ce siÄ™ ze strachu maÅ‚e zwierzÄ…tka lub kilkuletnie dzieci, które bÄ™dÄ…c w silnych emocjach, nie potrafiÅ‚y opanować drżenia caÅ‚ego ciaÅ‚a. Spontaniczne drgajÄ…ce mięśnie wyzbywajÄ… siÄ™ „zamrożonych” w ciele emocji dokonujÄ…c oczyszczenia z lÄ™ków i stresów na gÅ‚Ä™bokim poziomie terapeutycznym. Niestety przechodzÄ…c przez proces wychowania jesteÅ›my systematycznie oduczani tego naturalnego sposobu radzenia sobie z silnymi emocjami. Tymczasem już po jednej sesji wÅ‚aÅ›ciwie przeprowadzonego wytrzÄ…sania możemy odczuć jakbyÅ›my zrzucili z siebie dziesiÄ™ciokilogramowy ciężar. Zamrożone w mięśniach emocje sprawiajÄ…, że nasze koÅ„czyny i caÅ‚e ciaÅ‚o wydaje nam siÄ™ ciężkie.
Żadna medytacja nie zapewni nam takiego uwolnienia od poczucia spiętych i nieelastycznych mięśni. Co więcej odczuwanie ograniczenia w ruchomości ciała przekłada się na poziom psychiczny sprawiając, że tracimy elastyczność także na poziomie umysłu. Wytrząsanie pozwala nam także uwolnić się od konsekwencji zatrzymania w organizmie silnych negatywnych emocji.

- Czy możesz opisać nam jak to działa?
- Na poziomie fizjologicznym możemy wyodrębnić trzy fazy radzenia sobie ze strachem: ucieczkę, znajdowanie schronienia i walkę.
Ucieczka to naturalna reakcja na stres, który dotyka nas w sposób nieoczekiwany i nie dajÄ…cy szansy na uwolnienie siÄ™ od niego w inny sposób. W fazie schronienia nasze przyczajone lub ukryte ciaÅ‚o spontanicznie oczyszcza siÄ™ z emocji dokonujÄ…c wytrzÄ™sienia lÄ™ku, gromadzi energetyczne siÅ‚y, a umysÅ‚ przygotowuje plan obrony. Na etapie walki staramy siÄ™ stawić czoÅ‚a przeciwnoÅ›ciom i zrealizować swój plan dziaÅ‚ania. Ludzki organizm zbudowany jest bardzo praktycznie i jeÅ›li tylko mu pozwolimy to pomoże nam uwolnić siÄ™ z nie jednej opresji. Niestety na tej naturalnej drodze dziaÅ‚ania bardzo czÄ™sto stoi psychika wyposażona w wyuczone kulturowo programy postÄ™powania ze strachem, które torpedujÄ… dziaÅ‚ania naszego ciaÅ‚a. SpoÅ‚eczeÅ„stwo wymaga od nas, abyÅ›my postÄ™powali wedÅ‚ug schematu siÅ‚y i reprezentowali kult macho. NajwiÄ™ksza trudność w pracy ze strachem polega na koniecznoÅ›ci przyznania siÄ™ przed samym sobÄ…, że jesteÅ›my zbyt sÅ‚abi, aby uporać siÄ™ z tÄ… negatywnÄ… emocjÄ….

- Dlaczego musimy przyznać się do własnej słabości?
- Tylko przyznanie siÄ™ i nazwanie naszego strachu daje szansÄ™ na odnalezienie jego przyczyny i poszukanie rozwiÄ…zania. Nienazwany lÄ™k to emocja, z którÄ… bardzo trudno siÄ™ uporać. Ostatnio pracowaÅ‚am z pewnÄ… siedemdziesiÄ™ciopiÄ™cioletniÄ… osobÄ…, która mimo podeszÅ‚ego wieku tkwiÅ‚a z ciÄ…gÅ‚ej depresji. Klasyczna pomoc psychologiczna i przyjmowanie lekarstw nie na wiele pomagaÅ‚o. Dopiero dotarcie do przyczyny lÄ™ku i zrozumienie, że boi siÄ™ ludzi doprowadziÅ‚o do przeÅ‚omu w terapii. OkazaÅ‚o siÄ™, że kobieta jako bardzo maÅ‚e dziecko byÅ‚a wyjÄ…tkowo zakrzyczana nie tylko przez swoich rodziców, ale także przez starsze rodzeÅ„stwo. Permanentny stres z dzieciÅ„stwa wytworzyÅ‚ w niej lÄ™k przed kontaktami z innymi osobami. Z biegiem lat depresja zaczęła siÄ™ pogÅ‚Ä™biać, gdyż jako emerytka coraz częściej potrzebowaÅ‚a pomocy. Wytworzony w dzieciÅ„stwie lÄ™kowy schemat nadal dziaÅ‚aÅ‚ i stwarzaÅ‚ coraz wiÄ™ksze problemy w normalnym funkcjonowaniu. Dopiero zrozumienie wzorca daÅ‚o jej szansÄ™ na jego odwrócenie i zaakceptowanie ludzi, którzy pragnÄ™li jej pomóc. Taka terapia polega na zbudowaniu nowej relacje pomiÄ™dzy tworzÄ…cym wzorzec wydarzeniami sprzed lat, a obecnym życiem. NowÄ… relacjÄ™ możemy zbudować nie tylko w kontaktach z ludźmi ale także w podejÅ›ciu do innych rzeczy.

- Powiedzmy jeszcze o innych sposobach radzenia sobie ze stresem.
- Z pewnoÅ›ciÄ… zaproponowaÅ‚abym praca z oddechem. Åšwiadomy oddech jest najprostszym narzÄ™dziem, za pomocÄ… którego możemy pozbyć siÄ™ strachu. Podczas ataku paniki nasz oddech przyspiesza, bierzemy wtedy szybkie gÅ‚Ä™bokie wdechy, które prowadzÄ… do hiperwentylacji, zawrotów gÅ‚owy, a potem do utraty przytomnoÅ›ci. Å»eby uspokoić oddech na poziomie fizycznym wystarczy siÄ™gnąć po papierowÄ… torebkÄ™ lub zakryć usta dÅ‚oniÄ… dawkujÄ…c dostÄ™p tlenu i zwiÄ™kszajÄ…c poziom dwutlenku wÄ™gla. Dodatkowo na poziomie psychicznym skupiamy siÄ™ na kontroli oddechu obserwujÄ…c pracÄ™ papierowej torebki poruszajÄ…cej siÄ™ rytmicznie pod wpÅ‚ywem kolejnych wdechów i wydechów. Tak odzyskujemy kontrolÄ™ nad oddechem, jednym, ale jakże ważnym i potrzebnym nam do życia aspektem naszej rzeczywistoÅ›ci i przestajemy siÄ™ bać lub panikować. PamiÄ™tajmy, że oddech to wspaniaÅ‚e narzÄ™dzie terapeutyczne, z którym warto pracować każdego dnia.

- WspomniaÅ‚aÅ› w jednym ze swoich wykÅ‚adów, że możemy uwolnić siÄ™ od strachu oddajÄ…c go wÅ‚asnej duszy. Jak to rozumieć?
- Å»eby tak zrobić musimy najpierw odbudować zaufanie do naszej wÅ‚asnej duszy. Wiele osób wychowano w przekonaniu, że nic nie mogÄ…, sÄ… niewiele warci i z pewnoÅ›ciÄ… w życiu do niczego nie dojdÄ…. Postrzeganie siebie jako istoty pozbawionej mocy wewnÄ™trznej i potrzebnej do życia siÅ‚y fizycznej sprawia, że tracimy do siebie zaufanie, a co za tym idzie także do wÅ‚asnej duszy. A przecież dusza mogÅ‚aby nam pomóc poradzić sobie w sytuacjach stresowych. Wystarczy, że zawierzymy duszy i pozwolimy jej realizować nasz Boski Plan czyli najlepszÄ… alternatywÄ™ na to wcielenie oraz poprzez oddanie kontroli pozwolimy by nasze ego wspóÅ‚pracowaÅ‚o z duszÄ… w idealnej harmonii. Wystarczy, że wyrazimy chęć wspóÅ‚pracy z wÅ‚asnÄ… duszÄ…, ona zawsze bÄ™dzie na nas czekać.


- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.

rozmawiał: Włodzimierz Adam Osiński
Tekst zamieszczony w magazynie "Czwarty Wymiar" nr 7/2020

A.Chodkiewicz.1.jpg

AGNES CHODKIEWICZ - uzdrowicielka, terapeutka i Live Coach & Energy Healer z Nowego Jorku. Od ponad 16 lat pracuje jako uznany trener rozwoju osobistego oraz dyplomowany uzdrowiciel energetyczny. Zdolność widzenia energii i słyszenia istot niefizycznych posiadła od urodzenia. Poprzez samokształcenie i medytację wypracowała własną technikę pracy z energiami.
PosÅ‚uguje siÄ™ także metodami: theta healing, universal healing, universal touch oraz wieloma innymi. Prowadzenie seminariów i sesji indywidualnych jest dla niej sposobem na samorealizowanie siÄ™.

bottom of page